ALAN ADI (DOMAIN) SEÇİMİ NASIL YAPILMALI ?

Web sitesi kurmaya karar verdiğimizde yolun başındayken ilk ve iyi düşünmemiz gereken kısım alan adıdır.
Alan adı (domain) seçerken dikkat etmemiz gereken başlıca maddeleri sıralayacak olursak;

Anahtar kelime araştırması yapın

Alan adınız popüler ve odaklı kelimelerden oluşmalı. Alan adınızın ve ilgili URL’nin arama motoru görünürlüğüne yardım etmesini sağlamalısınız.

Link çekiciliğine dikkat edin

Linkler sitenizin SEO’su için çok önemlidir. Ayrıca insanların adresinizi sadece yazacaklarını değil, aynı zamanda hatırlayacaklarını ve paylaşacaklarını da düşünmelisiniz. Örneğin dugun.com’un link çekiciliği varken dugun-kina-izmir-organizasyon.com’un yoktur.

Alan Adı Uzantısı

Mümkün olduğunca net ve üst düzey alan adlarını seçmelisiniz. Uzantısı .com olan alan adları en önce tercih etmeniz gerekenler iken, .net ve .org da kötü tercihler sayılmayacaktır. Ama sitenizin adının daha profesyonel görünmesini istiyorsanız önceliği Alanadı.com uzantılı alan adlarına vermelisiniz. Alanadı.com, alanadı.xyz ya da alanadı.biz ‘den çok daha iyi görünür. Dernek ya da kar amacı gütmeyen kuruluşlar için tercih edilen alan adları ise .org ile biten uzantılardır.

Tirelerden kaçının

Mümkün olduğunca alan adınızın içerisindeki kelimeleri ayırmak için tireler kullanmayın. Domain adınız yalın olsun. Bol tire ile ayrılmış bir web site URL’si görüyorsanız (burda-en-ucuz-urunler-fabrikadanı-ucuza-alin.com gibi) %95 bu bir spam adresidir. Mutlaka kullanmanız gerekiyorsa, ve alan adınızın spam adreslerle ilişkilendirilmesini istemiyorsanız en fazla iki, tercihen sadece bir adet tire kullanın. Örneğin ahmet-blog.com gibi

Site yaşı (kullanılmış URL ise)

The Wayback Machine kullanarak alan adının geçmişini öğrenebilirsiniz. Alan adını arama satırına yazın ve daha önce pornografi, nefret veya başka türlü kötü amaçlı bir site ile ilgili olup olmadığına bakın. Eğer öyle olmuş ise bu alan adından vazgeçin.

Back Linkler (kullanılmış URL ise)

Alan adına olumsuz bağlantılar verilmiş olup olmadığına bakın. Sorgu operatörlerini kullanarak bunu kontrol edebilirsiniz.

İlgililik

En dikkat etmeniz gereken kısım ise alan adınızın işinizle ilgili olmasıdır. Bir alan adını sırf kulağa hoş geliyor diye almayın. Onu işinizle doğrudan, odaklı anahtar kelime ilişkisi kurduğu için satın alın. Mesela İzmir’de Ajda oyuncak dükkânınız var ise izmiroyuncakcim com gibi ya da ajdaoyuncak com gibi alan adı uygun olabilir.

URL uzunluğuna dikkat edin

Çok uzun ve detaylı bir isimden kaçınmalısınız. Subdomainleri (alt alan adları) kullanarak dilediğiniz kadar derinlere inebilir ve daha spesifik başlıklar kullanabilirsiniz; ama ana domain için bunu yapmayın. Daha kısa alan adları hatırlamak için de yazmak için de ziyaretçilerinize kolaylık sağlar.

TÜM OTEL YÖNETİMİ İHTİYAÇLARINIZ İÇİN

YENİ NESİL WEB TABANLI OTEL PROGRAMI

Konaklama sektörüne hizmet veren işletmelerin işlerini kolaylaştırıp misafir odaklı bir sistemde birleştiren MEGASUITE, misafirlerinizin giriş çıkış kayıt işlemleri, kimlik bildirimi, rezervasyon takibi, odaların anlık durumları ve daha birçok detayı online olarak takip edebileceğiniz yeni nesil web tabanlı müşteri takip ve otel yönetim otomasyonudur.